mojapierwszalokata

Czy opłaca się zaciągać kredyty

Bardzo łatwy dostęp do kredytów powoduje, że coraz więcej osób chętnie je zaciąga. Jednak bywa iż dochodzi do sytuacji gdy ktoś wpada w tak zwana pętlę kredytową, czyli dochodzi do momentu, gdzie bez zaciągnięcia kolejnego zobowiązania nie jest w stanie regulować bieżących. Wcześniej czy później na pewno doprowadzi to do sytuacji, że klient nie będzie w stanie spłacać zobowiązań ponieważ nie otrzyma kolejnego kredytu. Obecnie jednak kredyty są tak łatwo dostępne, że wiele osób zaciąga takie zobowiązania w zasadzie ich nie potrzebując. Dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu powinno się sprawdzić, czy domowy budżet będzie w stanie utrzymać takie zobowiązanie i czy jego spłata nie będzie problemem. Ponadto dobrze jest zastanowić się, czy kredyt faktycznie jest potrzebny, bo jeżeli ma być przeznaczony wyłącznie na bieżące potrzeby czyli tak zwaną konsumpcję, nie jest to dobre rozwiązanie.

Na pewno zaciąganie kredytów jest korzystne w sytuacji gdy potrzebujemy zakupu nowych sprzętów lub też potrzebujemy nagle gotówki na niespodziewane wydatki. Samo jednak zaciąganie tego typu zobowiązania tylko dlatego że jest taka możliwość jest bardzo dużym błędem. Poza tym warto, zwłaszcza jak mowa o dużych sumach, zastanowić się nad opcją taką jak ubezpieczenie kredytu. Nie tylko daje to pewną gwarancję bezpieczeństwa, jak chodzi o jego spłatę, ale często także jest powodem znacznego obniżenia przez banki oprocentowania kredytu. Ubezpieczenie bowiem znacznie zmniejsza tak zwane ryzyko kredytowe dla banku, dlatego też mogą sobie na taki krok pozwolić. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w umowach także opcję od utraty pracy, czyli w sytuacji gdy klient zostanie zwolniony nie ze swojej winy, przez określony w umowie czas opłaca ono raty kredytu.

Na pewno dobrze jest także sprawdzić, co w tej kwestii oferuje bank, tak zwane wakacje kredytowe to dzisiaj bardzo popularna opcja. Dzięki niej klient w zasadzie bez podania przyczyny może zawiesić bez jakichkolwiek konsekwencji spłaty kredytu na określony w umowie kredytowej czas. Zazwyczaj umowa określa maksymalny okres, na jaki takie spłaty mogą być zawieszone, jak również dość jasno mówi, w jaki sposób musi się to odbywać.